Verzie HTML

HTML 2.0

Od roku 1990, keď html nebolo štandardizované, používateľom nestačili základné funkcie HTML, prehliadače si začali vytvárať vlastné rozšírenia HTML, ktoré umožňovali formátovať stránky s farebným textom alebo obrázkami. Tieto rozšírenia fungovali len na tom prehliadači, ktorý si ich vytvoril a na ostatných prehliadačoch sa stránka správne nezobrazovala. To nútilo webových dizajnérov vytvárať stránky pre každý jeden prehliadač zvlášť. Preto bola v novembri roku 1995 štandardizovaná HTML 2.0. Hlavným cieľom bolo do tohto štandardu zachytiť súčasti, ktoré boli najviac podporované prehliadačmi.

HTML 2.0 obsahovala hlavne elementy pre formuláre, číslované a nečíslované zoznamy, formátovanie textu a obrázky.

HTML 3.0

HTML 3.0 bola zverejnená v roku 1995, no pre svoje pokrokové funkcie nebola podporovaná prehliadačmi a nebola ani štandardizovaná. HTML 3.0 mala plnú spätnú kompatibilitu s predchádzajúcou verziou HTML 2.0. Aby sa zachovala jednoduchosť HTML kódu, tak sa ponechala štruktúra HTML 2.0 a pridali sa k nej nové funkcie. Rovnako umožňovala podporu kaskádových štýlov, tabuliek, banerov, matematických výrazov, obtekanie textu a mnoho ďalších funkcií.

HTML 3.2

HTML 3.2 bola schválená ako štandard v14. Januára 1997. Táto verzia vznikla z verzie 3.0, z ktorej sa vynechali niektoré funkcie, ktoré prehliadače nepodporovali. No mnoho významných funkcií z HTML 3.0 aj prebrala. HTML 3.2 obsahovala veľa funkcií na úpravu textu, pretože nepodporovala úpravy cez kaskádové štýly, aj keď elementy style a script už poznala išlo len o prípravu pre zavedenie kaskádových štýlov a skriptov v novších verziách HTML. Rovnako ako HTML 3.0, tak aj HTML 3.2 ma spätnú kompatibilitu so štandardom HTML 2.0. Ďalej podporuje obtekanie textu, prácu s tabuľkami a applety.

HTML 4.0

Táto verzia bola zverejnená v decembri 1997 a schválená ako štandard v apríli 1998. Veľkou výhodou v HTML 4.0 bola podpora kaskádových štýlov (CSS). Tie umožňovali oddelenie obsahu stránky od formátovacej časti a tým sa zjednodušil a sprehľadnil zdrojový kód stránky. Úprava stránok je pomocou CSS oveľa efektívnejšia, preto v HTML 4.0 sa mnohé elementy a parametre používané na úpravu textu označili za zavrhnuté. Medzi zavrhnuté elementy patria napríklad applet, center, embed, font, align a i. HTML 4.0 podporuje aj skriptovacie jazyky, ktoré umožňujú vytvárať dynamické a interaktívne stránky a vkladanie objektov pomocou elementu object(napr. videá, obrázky, aplikácie). Ďalej podporuje rámce, komplexnejšie formuláre, tabuľky, a umožňuje prezeranie stránok pre ľudí so zdravotným postihnutím.


V HTML 4.0 a tiež v jej vyššej verzii HTML 4.01 sa používajú tri typy doctype definícií.
  1. 1. Striktný (Strict) obsahuje iba štrukturálne prvky, nepodporuje žiadne zavrhnuté a formátovacie prvky a tiež nepodporuje rámce.
  2. 2. Prechodný (Transitional) táto definícia zabezpečuje spätnú kompatibilitu, preto umožňuje používať štrukturálne prvky ako aj formátovacie prvky, používané predovšetkým u HTML 3.2. Nepodporuje rámce.
  3. 3. Rámce (Frame) tento typ obsahuje tie isté prvky ako prechodová verzia Transitional a navyše ešte obsahuje podporu rámcov. Pomocou rámcov sa dá zobraziť viacero web stránok vnorených do jednej stránky.

HTML 4.01

HTML 4.01 bola štandardizovaná v 24. Decembra 1999. Táto verzia opravila niektoré chyby v HTML 4.0. Organizácia W3C sa po tejto verzii rozhodla, že nebude ďalej vyvíjať HTML štandard a bude vyvíjať len XHTML (26).

HTML 5

HTML5 v roku 2004 vznikla myšlienka pokračovať vo vývoji HTML. Spoločnosti Opera a Mozilla spoločne predložili W3C niektoré zo zásad, ktoré mali tvoriť základ pre novú verziu HTML5 spolu s prvotným návrhom funkcií. W3C tento návrh zamietlo, pretože chcelo naďalej pracovať na vývoji XHTML založenej na pravidlách XML. Po odmietnutí W3C, Mozilla, Opera a Apple naďalej pracovali na vývoji jednotného uceleného prostredia pre webové aplikácie pod názvom WHATWG (Web Hypertext Application Technology Working Group). HTML5 by mala byť založená na HTML, CSS, DOM a JavaScript. V roku 2006 sa pridalo W3C k vývoju HTML5 a začalo spolupracovať a spolupracuje s WHATWG až dodnes.


HTML5 prináša:
  1. Veľa nových elementov a atribútov jednoduchšie zapisovanie, lepšie sémantické elementy (napr. header, hgroup,nav...) a nové typy formulárov (napr. email, date, range ...).
  2. podpora CSS3
  3. Video a audio umožňuje prehrávať rôzne video formáty, akými sú Ogg, WebM a MP4 a audio formáty MP3, Waw a Ogg priamo v prehliadači bez nutnosti inštalovať rozširujúce doplnky, čo umožňuje prezerať si tieto formáty aj na zariadeniach, ktoré tieto doplnky nepodporujú.
  4. 2D a 3D grafiku. Pomocou elementu canvas sa dá vytvoriť kontajner pre grafiku, do ktorého sa je možné pomocou skriptov kresliť čiary, štvoruholníky, kruhy, umožňuje vkladanie obrázkov a prácu s nimi. HTML5 tiež podporuje SVG grafiku.
  5. Lokálne úložisko. HTML5 umožňuje pomocou elementu storage ukladanie dát web stránok lokálne, priamo na zariadení, na ktorom si užívateľ prezerá obsah webu. Tento spôsob ukladania dát je rýchlejší a bezpečnejší ako ukladanie dát pomocou cookies, pretože dáta nie sú súčasťou každej požiadavky na server, ale sú posielané len vtedy, keď sú požadované.
  6. Lokálne SQL databázy a lokálny prístup k súborom.
  7. Webové aplikácie.

HTML5 je momentálne testované a opravované aby mohlo byť štandardizované ako stabilná verzia. Organizácia W3C stanovila rok 2014 ako cieľový rok pre úplnú štandardizáciu HTML5.