
Počiatky webu siahajú až do roku 1989. Celé sa to začalo v Európskej organizácii pre jadrový výskum (CERN). Ľudia pracujúci v tejto organizácií pracovali s odlišným hardvérom, softvérom a s rôznymi požiadavkami. V marci toho roku Tim Berners-Lee napísal „Information management: a proposal.“ (sprava informácii: návrh). Išlo o spôsob ako informácie ľahko preniesť cez internet aj medzi rôznymi platformami, pomocou hypertextu a prepojiť hypertext s internetom a s osobnými počítačmi. Výsledkom toho bolo vytvorenie jednotnej informačnej siete, kde si ľudia z CERN-nu mohli zdielať všetky svoje nadobudnuté poznatky.
V roku 1990 Tim Berners-Lee vydal druhú verziu „Information management: a proposal.“ a začal pracovať na hypertextovom grafickom používateľskom rozhraní prehliadača, zároveň aj editora, pomocou vývojového rozhrania NeXTSTEP. Pre tento program vymyslel meno „WorldWideWeb“. WorldWideWeb prehliadač bol však vyvíjaný, len pre NEXT počítače. Tim Berners-Lee a jeho tým nevedeli preniesť funkcie WorldWideWeb programu s jeho funkciami, medzi ktoré patril aj grafický WYSIWYG editor, na viac rozšírený X Window Systém. Preto v Novembri roku 1990 Nicola Pellow sa pripojila do týmu Bernersa-Lee a začala pracovať na line-mode prehliadači, ktorý mal byť platformovo nezávislí. Na Vianoce roku 1990 boli predstavené obidva prehliadače.

Prvý webový server mal adresu „nxoc01.cern.ch“, neskôr ju však zmenili na „info.cern.ch“, a prvá stránka na tomto serveri mala adresu http://nxoc01.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html. Bohužiaľ, CERN už túto stránku neponúka. Na tejto stránke sa návštevníci mohli dozvedieť viac informácií o hypertexte, technických podrobností pre vytvorenie svojej vlastnej stránky a taktiež aj to, ako na webe vyhľadávať informácie. Prvá zachovaná stránka z tohto servera je z 13.11.1990 15:17:00 GMT. Nachádza sa na stránkach Wrold Wide Web Consortium. V roku 1991 vznikli servery aj mimo organizáciu CERN a v decembri toho roku bol inštalovaný prvý server mimo Európy v USA, v SLAC (Stanford Linear Accelerator Center). Počas ďalších rokov počet serverov rapídne stúpal. World Wide Web sa stal veľmi populárny pre svoju jednoduchosť a dostupnosť.