PHP (Hypertext preprocessor) je open source interpretovaný, skriptovací, programovací jazyk, ktorý pracuje na strane servera a to tak, že prehliadač pošle požiadavku na server, na servery sa podľa PHP skriptov vygeneruje celá stránka a tá sa pošle klientovi. Klient dostane len statický HTML dokument bez scriptov a bez toho, aby vedel, aké scripty boli v PHP použité. PHP vytvoril v roku 1994 Rasmus Lerdorf ako jednoduchý systém na počítanie prístupov na stránku. Zozačiatku tento systém bol programovaný v programovacom jazyku PERL, no pre veľké zaťažovanie serveru bol neskôr tento kód prepísaný do programovacieho jazyka C.
Výhody PHP sú, že sa dá spustiť na všetkých serverových platformách a väčšine operačných systémov, jednoduchá komunikácia s databázami, má vysokú podporu u poskytovateľov webhostingu, má širokú podporu komunity, a keďže je spustený len na servery užívateľ ho nemôže vypnúť.
Na to, aby PHP stránky sa zobrazovali v prehliadači správne, je potrebné ich umiestniť na web server, ktorý podporuje PHP alebo nainštalovať do vlastného operačného systému vlastný server s PHP, čo umožní spúšťanie PHP stránok z lokálneho disku. Ak by tento server nebol nainštalovaný, v prehliadači by boli vidieť len PHP scripty, prípadne aj spolu s HTML kódom.
Syntax PHP scriptov je podobná programovaciemu jazyku C. Scripty sa zapisujú ako text do súboru s koncovkou .php, .phtml, .phps, .php3, .php4 alebo .php5. V PHP súbore sú zapísané PHP scripty samostane alebo spolu s HTML kódom. Scripty sa od HTML kódu oddeľujú dvojicou značiek „ <? ” a „?>” alebo „<?php” a „?>” a jednotlivé inštrukcie scriptu sa oddeľujú dvojbodkou na konci. PHP používa aj premenné, pred každou premennou sa zapisuje znak „$“. Tiež umožňuje prácu s funkciami, s podmienkami, s cyklami, s objektmi, s poľami a databázami.
Pomocou PHP sa dajú vytvoriť rôzne dynamické stránky a aplikácie. Najčastejšie sú to internetové obchody, sociálne siete, diskusné fóra, vyhľadávače, spravodajské stránky, počítadlá prístupov, ankety a mnoho ďalších.