URL adresa

URL (uniform resource locator – jednoznačné určenie zdroja) adresa sa používa na jednoznačné určenie, kde sa požadovaná web stránka nachádza na internete. Je tvorená z troch častí: použitý protokol, doména a cesta k súboru na serveri.

Protokol určuje prehliadaču, čo má s otvárajúcim sa súborom urobiť. Na prezeranie web stránok sa používa HTTP protokol. Ďalšie protokoly, ktoré sa v URL môžu použiť sú HTTPS ( Hypertext Transfer Protocol Secure ), FTP ( File Transfer Protocol ), Mailto a File.

Protokoly HTTP a HTTPS protokoly sa využívajú na prezeranie web stránok. HTTPS navyše používa zabezpečené spojenie medzi používateľom a serverom. Protokol FTP sa používa na prenos súborov na internete alebo v sieti. Protokol Mailto slúži na posielanie emailov. Avšak na to, aby užívateľ mohol email poslať, musí

mať nainštalovaného emailového klienta (napr. Outlook) a v ňom správne nastavené SMTP. Posledným používaným protokolom je File protokol. Tento protokol slúži na prezeranie dokumentov na miestnom disku alebo na prezeranie zdieľaných dokumentov v miestnej sieti.

Zápis protokolu v URL adrese je taký, že za protokolom sa píše dvojbodka a hneď za ňou idú dve lomky. Protokol Mailto je výnimkou. Nemá za dvojbodkou žiadne lomky.

URL adresa
protokol zápis protokolu doména cesta názov súboru
http http:// www.mojestranky.sk /kontakty/ subor.html
https https:// www.mojestranky.sk /kontakty/ subor.html
ftp ftp:// ftp.mojestranky.sk /down/ subor.exe
Emailová adresa
mailto mailto: môjmail@mail.sk
host cesta a názov súboru
file file:// localhost/ d:/tmw/web/index.html

Rozdelenie URL adries

Absolútna URL adresa

Absolútna adresa je kompletná URL adresa, takže obsahuje všetky časti adresy od protokolu až po potrebný súbor. Nezáleží z akého serveru na internete sa odkazuje na súbor, adresa je vždy rovnaká. Nevýhodou je, že ak sa súbory presunú na iný server, zmení sa aj ich adresa.

Relatívna URL adresa

Relatívna adresa neobsahuje protokol, pokiaľ ide o HTTP, a ani názov servera, na ktorom je súbor umiestnený. Relatívnu adresu môžeme použiť len na súbor, ktorý sa nachádza na rovnakom servery ako stránka, z ktorej odkazujeme na súbor. Ak sa súbor, na ktorý odkazujeme nachádza v rovnakom adresári ako stránka, z ktorej naň odkazujeme, tak relatívna adresa bude obsahovať iba názov súboru a jeho príponu (napr. index.html). Adresa súboru nachádzajúceho sa v podadresári je možné napísať ako názov podadresára, lomka a názov súboru s jeho príponou (napr. galeria/img.jpg). V prípade, že je potrebné odkazovať na súbor nachádzajúci sa o úroveň vyššie ako sa nachádza adresár stránky, tak použijeme nato zápis „ ../ “ (napr. ../kontakt.html ). Relatívne adresy je dobré písať, pokiaľ sa odkazujeme na súbory umiestnené na tom istom serveri. Výhodou toho sú jednoduchšie adresy a tiež to, že ak súbory presunieme na iný server, relatívna adresa sa nezmení.