Registrácia webhostingu

Pokiaľ chceme naše stránky publikovať pre verejnosť, je potrebné ich uložiť na web server, ktorý ich sprístupní na sieti, alebo na internete. Najjednoduchší spôsob ako sa dostať k tomuto serveru je pomocou poskytovateľov webhostingu a uložiť si stránky na ich server.

V prvom rade sa treba rozhodnúť, akú stránku chceme na web server umiestniť, čo bude ponúkať, aké technológie bude využívať a koľko ľudí ju bude navštevovať. Ďalej sa treba rozhodnúť, či za webhosting budeme platiť alebo využijeme nejaký bezplatný webhosting (freehosting). U freehostingu je veľa obmedzení malý úložný priestor, zlá podpora, obmedzený prenos dát a časté výpadky serveru. Niektoré freehostingy navyše vkladajú na vaše stránky aj cudzie reklamy.

U platených webhostingov je väčšia záruka kvality a kvalitnejšie poskytovanie služieb, no treba byť tiež opatrný pri výbere správneho webhostingu. Niektoré webhostingy môžu byť zbytočne predražené alebo platíte za služby, ktoré nevyužívate. Veľa webhostingov sú zároveň aj registrátormi domén, a preto robia aj veľa akcií, ako napríklad ponúkajú webhosting zadarmo ale podmienkou je objednanie si u nich domény, ktorá je zas predražená a naopak. Veľmi dobrý spôsob, ako zistiť, či ide naozaj o kvalitný webhosting, je spýtať sa na to zákazníkov, ktorý daný webhosting už používajú.

Parametre pre výber webhostingov

Kapacita webového priestoru

Kapacitu webhostingu vyberáme podľa veľkosti stránky a služieb, ktoré chceme ponúkať. Pokiaľ ide o malú stránku, či už osobnú, informačnú atd., kde nebudeme používať veľa multimediálneho obsahu ako videá obrázky alebo zdieľanie súborov, tak pre takúto stránku bude postačovať par desiatok megabajtov priestoru. U mediálneho obsahu sa požiadavky na kapacitu webového priestoru niekoľko násobne zvyšujú. Preto je vhodne správne si vybrať veľkosť webového priestoru, aby sme zbytočne neplatili za priestor, ktorý nevyužijeme.

Prenesené dáta

Niektoré servery majú obmedzený počet prenesených dát zo serveru k užívateľovi, tiež nazývané traffic. Toto obmedzenie je hlavne pre to, aby užívatelia zbytočne nezaťažovali server, napr. využívaním webhostingu, ako úložný server pre zdieľanie súborov a aby tým neobmedzovali ostatných užívateľov. Pri prekročení daného obmedzenia webhosting môže prenášané dáta spoplatňovať alebo obmedziť rýchlosť prenosu.

Dostupnosť stránok

Dostupnosť stránok sa uvádza v percentách a zhruba určuje, aký čas môžu byť vaše stránky nedostupné. Najideálnejšia dostupnosť je 100% ale väčšinou kvalitné webhostingy ponúkajú dostupnosť od 99,9%, čo je teoreticky maximálny výpadok 2 minúty za deň.

Približný výpadok za deň:

%

Podpora databázy a skriptovacích jazykov na strane servera.

Pri jednoduchých statických stránkach databázy a skriptovacie jazyky nie sú potrebné. No ak ich chcete využívať, je dobré overiť si, či ich server podporuje. Najčastejšie používanou databázou je MySQL alebo PostgreSQL. V prípade, že webhosting nemá nainštalovanú databázu ktorú potrebujete je tu možnosť skúsiť sa dohodnúť s administrátorom o doinštalovanie potrebnej databázy.

Najpoužívanejším skriptovacím jazykom na strane servera je PHP. Veľa webhostingov ho aj podporuje a ponúka ho rovno v cene, no treba si všimnúť, akú verziu PHP webhosting ponúka. Tiež môžu servery ponúkať aj ďalšie skriptovacie jazyky ako JSP alebo ASP.

Cena

Najdôležitejšie je vybrať si ten správny webhosting, ktorý bude vyhovovať vašim požiadavkám. Vyberať webhosting podľa ceny nie je najvhodnejší spôsob. Lacné webhostingy nemusia byť kvalitné a iné môžu byť zas zbytočne predražené.